Grawerowanie płyt granitowych i innych materiałów, które często charakteryzują się dużymi gabarytami i wagą stwarzają niejednokrotnie problemy wykonawcom grawerunku. Proponujemy wykorzystanie specjalnych akcesoriów, które znacznie ułatwią Państwu pracę.

Połączenie proponowanych akcesoriów z laserowymi, udarowymi i laserowo-udarowymi urządzeniami grawerującymi istotnie ułatwią Państwu pracę,  przyspieszą proces grawerowania.  Akcesoria można zastosować w dowolnym warsztacie. Wykonawcy usług za pomocą urządzeń grawerujących  powinni poznać prezentowane przez nas rozwiązania w celu optymalizacji swojej pracy.

Niniejszy materiał zawiera informacje dotyczące praktycznych porad i stosowania akcesoriów ułatwiających proces grawerowania płyt granitowych i innych materiałów.

 

Grawerowanie płytek granitowych

Jeśli będą Państwo używać np. laserowego urządzenia grawerującego w kamieniu wyłącznie do grawerowania płytek granitowych o grubości od 0 do 30 mm, które nie przekraczają wewnętrznego rozmiaru ramy laserowego urządzenia grawerującego wystarczy umieścić laserowego urządzenia grawerującego na powierzchni stołu z równym blatem (Rys. 1).

Urządzenie należy zamocować do powierzchni stołu. W ramie urządzenia grawerującego przewidziano otwory, dzięki którym można zamontować urządzenie do blatu lub ramy stołu. 

Płytka granitowa jest ustawiana na powierzchni stołu, po czym urządzenie grawerujące wykonuje pracę. Nie ma konieczności mocowania płytki na stole.

Jeśli chcą Państwo grawerować płytki o grubości powyżej 30 mm należy podnieść urządzenia grawerującego względem powierzchni stołu.

Rys. 1 Grawerowanie płytki na stole

 

Grawerowanie płyt granitowych

Do grawerowania płyt granitowych z reguły jest stosowana metoda „podwożenia” płyty do roboczej strefy grawerowania. Grubość płyty, na której wykonywane jest  grawerowanie może być dowolna (małe płyty o grubości 10 mm, jak również płyty o grubości 50 mm, 80mm i więcej).

Poniżej zaprezentujemy różne warianty „podwożenia” płyt oraz różne warianty wózków wykorzystywanych w tym celu.  

W celu grawerowania płyt granitowych np. udarowym urządzeniem grawerującymi , urządzenie należy zamontować na nóżkach lub odpowiednio dopasowanym stelażu, tak aby można było podwieźć płyty granitowe do strefy grawerowania.

Warianty nóżek, stelaży mogą być dowolne, jednak ich konstrukcja musi zapewniać stabilność urządzenia grawerującego. Konstrukcję można wykonać za dowolnego materiału, jednak my proponujemy wykonać konstrukcję stalową z kątowników lub rur.

Rys. 2. Przykład nóg dla urządzenia grawerującego

 

Wózek do podwożenia kamienia również może być dowolnego typu (na kółkach Rys. 6, na rolkach Rys. 5), lecz bardziej wygodnym wózkiem jest wózek na rolkach ze stołem podnoszonym Rys. 5.

Rolkowy wózek do podwożenia powinien być montowany na prowadnicach (szynach), które również można wykonać z kątownika czy rurki.

Przykład układu podwożenia z wózkiem rolkowym na Rys. 3.

 

Rys. 3 Przykład stelaża dla urządzenia grawerującego obsługującego ciężkie płyty

Rys. 4 Układ podwożenia płyt do strefy grawerowania: 1 –wózek do podwożenia na rolkach, 2 – prowadnice, 3- nóżki/stelaż.

 

Taki układ podwożenia płyt z wykorzystaniem wózka rolkowego zapewnia precyzyjne dostarczenie płyty do strefy grawerowania (Rys. 4).

Czasem są stosowane zwykłe wózki do podwożenia na kółkach (Rys. 6).

Rys. 5 Wózek do podwożenia na rolkach: 1 – rama wózka, 2 – koło (rolka), 3 – śruba do regulowania wysokości i nachylenia stołu, 4 – gumowy dywanik stołu, 5 – ruchomy blat stołu.

Rys. 6 Hydrauliczny wózek do podwożenia na kółkach

 

Przy umieszczeniu płyty do strefy grawerowania ważne jest zapewnienie równoległości płyty względem ramy urządzenia grawerującego w kamieniu. Sprawdzenie równoległości powinno być wykonywane za pomocą umieszczenia głowicy grawerskiej w czterech skrajnych punktach płyty i sprawdzenia odległości między głowicą grawerską a powierzchnią płyty.

Układ regulowania wysokości i kąta nachylenia blatu stołu wózka ułatwia ten proces.

W ten sposób znacznie ułatwimy sobie pracę przy wykorzystaniu urządzenia grawerującego w kamieniu. Przy obróbce dużych płyt ważnym jest aby umieszczenie płyty w strefie grawerowania nie wiązała się z nadmiernymi kłopotami i niepotrzebną dodatkową pracą.

 

Moga Państwo wybrać dowolny schemat i dowolny sposób podwożenia kamienia, który będzie wygodny dla Państwa!