Grawerowanie granitu, jak również grawerowania gabro, granitu ceramicznego, dolerytu oraz innych gatunków kamienia do używanych  produkcji pomników i nagrobków to dość rozpowszechniony rodzaj działalności.

Do masowej produkcji takich wyrobów nie Potrzebują Państwo ręcznych narzędzi do grawerowania w kamieniu ani umiejętności i doświadczenia artystycznego.

Nawet najbardziej utalentowany artysta czy mistrz grawerowania nie zapewni szybkiej produkcji pomnika i jego niskiej wartości własnej, ponieważ praca ręczna zabiera dużo wysiłku i jest czasochłonna. A powtarzalność osiągniętych dzieł znikoma.

Jeżeli rozważają Państwo pracą związaną z grawerowaniem granitu ceramicznego, gabro, granitu oraz innych gatunków kamienia jako część swojej działalności, to nie uda się uniknąć zakupu sprzętu CNC o dobrej jakości.

 

Urządzenia i narzędzia do grawerowania w kamieniu

Jeżeli chcą Państwo wykonywać grawerowanie dolerytu, gabro, granitu oraz innych skał w skali przemysłowej a zarazem najwyższej jakości  to muszą Oaństwo zaopatrzyć się w następujący sprzęt:

  • Urządzenie grawerujące w kamieniu firmy Mirtels dowolnego typu (laserowe, udarowe, laserowo udarowe)
  • Skaner, za którego pomocą wizerunek zostaje przenoszony do komputera (opcjonalnie cyfrowy aparat fotograficzny);
  • Komputer stacjonarny lub laptop z oprogramowaniem graficznym;
  • Półprodukty płyty pomnikowe lub nagrobkowe.

W większości przypadków grawerunek nanoszony jest na płaskie, uprzednio wypolerowane powierzchnie. Przed rozpoczęciem grawerowania zdjęcie lub napis należy wyretuszować za pomocą programu graficznego. Następnie przygotowaną grafikę można prześnić – wygrawerować na przygotowanym podłożu.

Rodzaje urządzeń grawerujących w kamieniu

Za pomocą urządzeń Mirtels można grawerować kamień naturalny – granit, rozmaite rodzaje gabro (chiński, brazylijski, ukraiński, karelski), doleryt, bazalt oraz inne.

Firma MIRTELS oferuje następujące typy urządzeń grawerujących w granicie i mniej twardych gatunkach kamienia:

Każda z nich ma swoje zalety i wady.

Laserowe urządzenie grawerujące jest najbardziej wydajnym i najszybszym urządzeniem tego typu. Oprócz tego, cechuje ją najlepsza jakość grawerowania realizowanego za pomocą metody bezdotykowej – za pomocą promienia laserowego.

 

Laserowe urządzenie grawerujące
Mirtels L60120
Udarowe urządzenie grawerujące
Mirtels Т5060

 

Urządzenia Mirtels zapewniają maksymalne wskaźniki jakości grawerowania portretów z wykorzystaniem półtonów- cieni. Maszyny do grawerowania Mirtels zapewniają wysoką jakość i szybkość grawerowania (do 1000 mm/s), bardzo duży potencjał i długi okres gwarancyjny.

Jeżeli chcą Państwo poznać i wykorzystać w swojej pracy zalety urządzeń grawerujących dające możliwości wykonania grawerunku w 8 bitowej skali szarości (256kolorów).

 

to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup laserowo-udarowego urządzenia grawerującego w kamieniu. Urządzenie może pracować zarówno jak urządzenie udarowe jaki i urządzenie laserowe wykorzystując zalety obu tych urządzeń.

Firma Mirtels w swojej ofercie posiada 3 modele takich urządzeń:

  • Mirtels LT5060 ze strefą roboczą 500х600 mm,
  • Mirtels LT60120 ze strefą roboczą 600х1200 mm 
  • Mirtels LT90170 ze strefą roboczą 900х1700 mm.

 

Przy zakupie obrabiarki należy ściśle dobrać technologię grawerowania (laserową, udarową, laserowo-udarową) i określić zasięgi strefy roboczej.