Grawerowanie w marmurze, który jest jednym z najbardziej drogich i rozmaitych materiałów wśród używanych w branży usług pogrzebowych gatunków skał, cieszy się dość dobrym popytem. Grawerowanie w marmurze dostarczanym w postaci rzeźbionego pomnika lub odszlifowanych płyt do produkcji nagrobku zapewnia możliwość krewnym i bliskim zmarłego do wyrażenia swojego szczególnego stosunku do tej osoby, utrwalając na wyrazistej powierzchni tego materiału słowa pamięci, portrety lub inne obrazy, które bezpośrednio dotyczą zmarłego. W celu nadania pomnikowi podobnej indywidualności, zapewnienia możliwości przypominania o postaci zmarłego, wiele specjalistycznych warsztatów oferuje swoim klientom realizację szerokiego zakresu prac grawerskich, używając w tym celu specjalnego sprzętu do grawerowania w marmurze.

Będąc bezpośrednim producentem i jednym z największych dostawców laserowego sprzętu do grawerowania w kamieniu (w tym w marmurze), nasza firma pragnie zwrócić uwagę potencjonalnych nabywców takich pomników i monumentów na specyfikę tego materiału, która warunkuje ograniczone stosowanie takiej technologii jego obróbki.

Laserowe grawerowanie marmuru: wady i zalety?

Marmur, którego nazwa jest tłumaczona z języka greckiego jako „błyszczący kamień”, to skała, która powstała w wyniku przekrystalizacji osadów morskich. Pod względem rysunków struktury i wariantów zabarwienia, właściwych dla marmuru, on nie ma sobie równych wśród wszystkich innych gatunków kamieni, które są tradycyjnie używane do produkcji pomników i budowli pamiątkowych.

Lecz wraz z całą swoją pięknością i wysokimi właściwościami estetycznymi marmur jest dość kłopotliwym materiałem. Przede wszystkim, jest to związane z jego składem chemicznym i kratką krystaliczną, która pod względem wytrzymałości jest o wiele słabsza od granitu oraz wielu innych gatunków skał. Niewysoka twardość i kruchość prowadzi do tego, że marmur w ogóle nie jest grawerowany za pomocą grawerek udarowych. Laserowe grawerowanie marmuru, którego cena ze względu na niską pracochłonność jest niska, z jednej strony jest dość łatwe, a z innej strony jest ona zalecana wyłącznie do dekorowania pomnika (pejzaż, wzory, tekst), a nie dla samego portretu, ponieważ nie zaleca się wykonania portretów w marmurze. Przyczyny tego zjawiska też są ukryte we właściwościach tego materiału. Naturalny marmur dość szybko starzeje się, zwłaszcza w warunkach użytkowania na wolnym powietrzu z podwyższoną wilgotnością i ze spadkami temperatury, w wyniku czego wchłania on wilgoć i przedwcześnie ulega zniszczeniu. A jeżeli mówimy o obliczu drogiego człowieka, wykonanym przez wygrawerowanie jego portretu w marmurze, to na pewno szybkie pociemnienie lub inne warianty utraty pierwotnej atrakcyjności zasmuci każdego (w tym nabywcę takiego pomnika). Właśnie z tego powodu nie zalecamy stosowania grawerki laserowej do grawerowania w marmurze portretów, a zalecamy szerokie stosowanie grawerki laserowej do grawerowania w marmurze pejzaży, wzorów, ikon, napisów. Jakość laserowego grawerowania marmuru jest o wiele wyższa, niż grawerowanie za pomocą piaskowania. Grawerka laserowa pozwala na uzyskanie bardziej delikatnych i dokładnych wizerunków wysokiej jakości.

Jak sobie poradzić w takim przypadku?

Grawerowanie w marmurze: jak wykonać portret?

Laserowe grawerowanie marmuru jest wykonywane za pomocą odpowiedniego sprzętu. Za pomocą grawerek laserowych majstrowie wykonują grawerowanie pejzaży, ramek artystycznych i rozmaitych napisów, które potem są powlekane złotem malarskim lub innymi farbami. Wykonanie portretu zmarłego jest zalecane przez jeden z dwóch następujących sposobów:

  • Metodą ceramiki fotograficznej z umieszczeniem na płycie marmurowej;
  • Grawerowaniem na fragmencie granitowym z dalszym jego zamontowaniem do płyty marmurowej.

Niezależnie od wyboru sposobu rozwiązania tego zagadnienia, zapewni on zachowanie pierwotnej jaskrawości i dokładności obrazu w ciągu o wiele dłuższego czasu, niż przy grawerowaniu portretu na powierzchni marmurowej. Oprócz tego, sprzęt do realizacji takich zadań – grawerka laserowa i drukarka laserowa do wykonania zdjęć – także można wygodnie nabyć od firmy Mirtels w rozsądnej cenie.