Prawidłowy wybór urządzenia grawerującego jest bardzo ważny dla właściciela dowolnego warsztatu, w którym produkowane są pomniki i nagrobki.

Od tego, na ile prawidłowa będzie ta decyzja, na ile adekwatnie zostanie oceniony całokształt możliwości sprzętu od tego zależeć będzie wydajność i rentowność takiego warsztatu.

Jeśli chcą Państwo wybrać odpowiednie urządzenie grawerujące w kamieniu dla swoich potrzeb oraz potrzeb lokalnego rynku, to usilnie zalecamy Państwa do zapoznania się z poniższą informacją.

 

Kryteria wybór urządzenia grawerującego:

Jakie są kryteria w zakresie wyboru urządzenia grawerującego w kamieniu?

Jakie zalety i wady ma udarowe urządzenie grawerujące a laserowe urządzenie grawerujące?

Kryteriami w zakresie wyboru urządzenia grawerującego w kamieniu są:

 • Strefa robocza urządzenia. Należy prognozować, z jakimi wymiarami Państwo będą pracować. Istnieją urządzenia ze strefą roboczą 30х40 cm, 50х60 cm, 60х120 cm. Urządzenie można montować bezpośrednio na kamieniu lub zamontować na nóżkach i umieszczać kamień pod rządzeniem za pomocą wózka
 • Rodzaj urządzenia: udarowe urządzenie grawerujące lub laserowe urządzenie grawerujące. Między urządzeniami są istotne różnice.  Udarowe urządzenie grawerujące wykonuje wizerunek w sposób mechaniczny dotykowy, przy tym materiałem eksploatacyjnym jest igła do grawerowania. Laserowe urządzenie grawerujące w kamieniu graweruje wizerunek w sposób bezdotykowy promieniem laserowym.

 

Przewagą udarowego urządzenia grawerującego w porównaniu z laserowym urządzeniem grawerującym polegania większej głębokość grawerowania przez tą pierwszą.

Wady grawerki udarowej:

 • Szybkość grawerowania – obniżona szybkość grawerowania spowodowana jest ograniczeniami mechanizmu udarowego.
 • Konieczność pozostawiania marginesów od brzegów kamienia,
 • Niska wytrzymałość igły go grawerowania i stosunkowo wysoka cena igły do grawerowania (wymiana igły co 10-15 portretów)
 • często konserwacja urządzenia w związku z wymianą elementów eksploatacyjnych: igły, łapki czujnika.

 

Zalety grawerki laserowej:

 • wysoka szybkość grawerowania w porównaniu z grawerką udarową.
 • wykonanie nadruków na kamieniu bez marginesów dzięki bezkontaktowemu sposobowi grawerowania kamienia.
 • możliwość grawerowania wizerunków fotorealistycznych w kamieniu.
 • brak kontaktu mechanicznego w czasie grawerowania.
 • brak potrzeby konserwacji obrabiarki w czasie użytkowania.
 • szerszy zakres stosowania: grawerowanie na drewnie, szkle, skórze, krojenie tkaniny, plastyku oraz innych materiałów, dzięki czemu można pracować na obrabiarce poza sezonem.

 

Wybór urządzenia grawerującego na podstawie wskaźników ekonomicznych

Koszt grawerowania udarowym urządzeniem grawerującym pod względem materiałów eksploatacyjnych jest o wiele większy, niż koszt grawerowania kamienia promieniem lasera.

Najbardziej popularnym modelem urządzenia grawerującego jest urządzenie  ze strefą roboczą 50х60 cm, ponieważ ta strefa obejmuje najbardziej popularne wymiary nagrobków.

Wybór między grawerką laserową a udarową należy do klienta, który opiera się na wymaganiach dot. szybkości, jakości, kosztów grawerowania. Obie grawerki wykonują swoje główne zadanie – grawerują wizerunek w kamieniu.

 

W naszej ofercie znajdują się zarówno laserowe urządzenia grawerujące, jaki i udarowe urządzenia grawerujące. W celu zakupu najbardziej optymalnego wariantu dla Państwa prosimy o kontakt z naszymi regionalnymi przedstawicielami firmy..