Produkcja nagrobków z granitu oraz innych materiałów sakralnych to rodzaj działalności, który zawsze będzie cieszył się popytem. Ludzie cały czas się rodzą i umierają, a ich krewni chcąc uwiecznić pamięć o swoich zmarłych wznoszą pomniki nagrobkowe. W związku z dużą liczbą zamówień na takie wyroby, wykonanie prac grawerskich daje możliwość rozwoju firmom zajmującym produkcja pomników granitowych i nagrobków.

Co jest potrzebne do założenia warsztatu grawerskiego i produkcji pomników? Wystarczy chęci do prowadzenia takiej działalności i niewielkiego kapitału startowego.

      

Produkcja nagrobków: dobór pomieszczeń i sprzętu

W celu grawerowania pomników i nagrobków przede wszystkim należy zakupić lub wydzierżawić pomieszczenie produkcyjne. Do tego wystarczy nieduże pomieszczenie, umieszczone, jeżeli jest to możliwe, na parterze, co ułatwi transport płyt nagrobkowych bez potrzeby angażowania dodatkowych pomocników czy sprzętu.

Następny etap – należy zakupić urządzenie grawerujące w kamieniu taką, która optymalnie będzie wykonywała postawione przed nią zadania.

W tym celu należy uwzględniać nie tylko cenę urządzenia, za pomocą którego jest wykonywane jest grawerowanie, ale także szereg jej charakterystyk użytkowych – obszar strefy roboczej, szybkość działania, termin gwarancji, możliwość serwisowania oraz inne wskaźniki techniczne, które warunkują możliwości pełnego wykorzystania sprzętu.

Występują trzy rodzaje urządzeń do grawerowania w kamieniu

 • udarowe urządzenia grawerujące,
 • laserowe urządzenia grawerujące
 • urządzenia wyposażone jednocześnie w obie technologie – laseroudarowe.

Firma Mirtels produkuje wszystkie wyżej wymienione technologie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą  przedstawioną w naszego katalogu.

 

Najbardziej wydajnym urządzeniem jest laserowe urządzenia grawerujące. Posiadająca zalety w zakresie jakości grawerowania, pracy z wykorzystaniem metody bezdotykowej (grawerowanie za pomocą promienia laserowego). Innymi zaletami  laserowe urządzenia grawerujące są:

 • Brak materiałów eksploatacyjnych;
 • Szybkość grawerowania;
 • Rozdzielczość do 1000 dpi (bardzo wysoka jakość wizerunków);
 • Autonomiczność pracy;
 • Szeroki zakres wykorzystania (można grawerować plastik, drewno, szkło itp.)

Optymalną opcję do grawerowania pomników i nagrobków wśród grawerek laserowych stanowi specjalna grawerka laserowa do grawerowania w kamieniu Mirtels serii L.

Wykorzystując laserowe urządzenia grawerujące firmy Mirtels można uzyskać najwyższe wskaźniki jakości grawerowania portretów z wykorzystaniem półtonów - cieni.

 

laserowe urządzenia grawerujące Mirtels – to wysoka jakość i szybkość grawerowania (do 1000 mm/s), duży potencjał i gwarancja niezawodności.

Jeśli pragną Państwo połączyć zalety pracy rządzenia udarowego i laserowego, to wspaniałą opcją będzie nabycie urządzenia laserowo-udarowego do grawerowania w kamieniu. Urządzenie może pracować zarówno głowicą laserową, jak i udarową.

Firma Mirtels oferuje trzy takie urządzenia:

 • Mirtels LT5060 ze strefą roboczą 500х600 mm,
 • Mirtels LT60120 ze strefą roboczą 600х1200 mm
 • Mirtels LT90170 ze strefą roboczą 900х1700 mm.

 

Szczególnie należy podkreślić, że do pracy z urządzeniami Mirtels nie są potrzebne specjalistyczne umiejętności pracy z edytorami graficznymi.  A Wystarczy jedynie opanować najprostszą obróbkę obrazów wejściowych i retusz zdjęć np. w programie Photoshop. Jeżeli nie posiadają państwo nawet podstawowych umiejętności pracy w programach graficznych to w początkowej fazie działalności przedsiębiorstwa można zamówić usługi retuszowania od osób trzecich – co w przypadku tak prostej obróbki nie bedzie bardzo kosztowne.

Jest jeszcze jeden obowiązkowy etap, nad który należy zastanowić – zakup płyt do grawerowania - do produkcji nagrobków i pomników. Ze względu na różną sytuację finansową klientów, należy zapatrzyć się  w różnego rodzaju płyt z różnego materiału.

 

Koszty i zyski prowadzenia warsztatu produkującego pomniki: jak ją obliczyć?

W trakcie rozważań nad podjęciem dowolnym rodzaju działalności (w tym, o produkcji pomników nagrobkowych) oraz opracowywania konkretnego biznesplanu  ważnym elementem jest aby opierać się na konkretnych liczbach.

Wychodząc Państwu naprzeciw to oferujemy ocenę kosztów i korzyści przy produkcji nagrobków i pomników uwzględniając koszty nabycia płyt, ceny grawerowania, koszty operatora urządzeń grawujących, dzierżawy pomieszczenia i amortyzacji sprzętu.

Dzierżawa pomieszczenia i koszty usług operatora urządzeń grawerujących– bezpośrednio zależą od regionu, w którym zamierzają Państwo prowadzić działalność.

Amortyzacja sprzętu w przeliczeniu na jednostkę produkcji, nie przekraczają 1500 rubli. Płyta kamienna, z której wykonany jest pomnika kosztuje około 200-300 dolarów, koszt grawerowania wizerunku na pomniku za pomocą laserowego urządzenia do grawerowania wynosi około 1 dolara a wartość retuszu dla zamówienia wynosi około 15 dolarów.

Koszt produkcji pomnika wyniesie około 220-350 dolarów. Przy tym średnia cena gotowego pomnika wynosi 1000-1500 dolarów zależnie od regionu, złożoności grawerowania i wybranego gatunku kamienia.

 

Okres zwrotu inwestycji – środków przeznaczonych na założenie warsztatu grawerskiego bezpośrednio zależy też od inwestycji w reklamę w regionie. Im więcej będzie zamówień, tym krótszy będzie okres zwrotu inwestycji i tym szybciej Państwa biznes zacznie przynosić zysk. Jak pokazuje praktyka nabywców naszych urządzeń, przy odpowiednim zdeterminowani i zaangażowaniu pierwotnie poniesione koszty zwracają się już za 2-3 miesiące.

Życzymy pomyślnego biznesu!