Technologie grawerowania kamienia różnych gatunków, które są używane w branży kamieniarskiej, są powszechnie znane na świecie. Od wieków, aż do czasów obecnych prace grawerskie dot. wykonania wizerunków na pomnikach i nagrobkach były wykonywane ręcznie przez uznanych artystów- mistrzów kamieniarskich.

Kandydat na mistrza-grawernika miał posiadać duże doświadczenie w zakresie obróbki kamienia znajomości różnych jego gatunków a przede wszystkim szczególne, twórcze i artystyczne uzdolnienia. Grawerowanie było wykonywane za pomocą prostych narzędzi – młotka, szczeliniaka, dłuta i nielicznych odczynników chemicznych – wykonywanie prac było długotrwałe i kosztowne.

Po pojawieniu się urządzeń CNC i związanych z nimi rewolucyjnymi rozwiązaniami technologicznymi grawerowanie kamienia stało się bardziej dostępne i mniej pracochłonne. Dzięki czemu czas i koszt prac grawerskich znacznie się obniżył. Dzięki urządzeniom CNC prace grawerskie nie wymagają już od właściciela warsztatu wysokich kwalifikacji i specjalnej wiedzy czy uzdolnień artystycznych.

Dzięki właściwościom użytkowym współczesnego sprzętu prace grawerskie może wykonywać dowolny operator posiadający średnie umiejętności obsługi edytorów graficznych (Adobe Photoshop lub podobnych programy), który przeszedł proste szkolenie w zakresie sterowania urządzeniem grawerującym.

W ten sposób, współczesne technologie grawerowania kamienia, pozwoliły na obniżenie kosztów zakupu pomników nagrobkowych i zwiększyły ich dostępność.   Urządzenia grawerujące firmy Mirtels zwiększają możliwość produkcyjne firm oferujących usługi grawerowania, przyczyniają się do zwiększenia dostępności oferowanych produktów. Są doskonałym narzędziem, dzięki któremu pamięć po osobach bliskich zostanie zachowana na wieki.

 

Przejdziemy do współczesnych realiów pracy w zakresie tworzenia wizerunków wysokiej jakości na powierzchni kamienia.

Przyjrzyjmy się specyfice udarowej i laserowej technologii grawerowania.

 

Udarowa technologia grawerowania w kamieniu

Proces udarowego grawerowania w kamieniu polega na wykonaniu rysunku przez stworzenie mikro-spękań  na powierzchni skały. Te mikro-spękania (odłupania) powstają w wyniku mechanicznego oddziaływania igły grawerskiej. Obraz o różny odcieniach (przy wykorzystaniu tej technologii)  jest osiągany dzięki różnej częstotliwości uderzeń igły grawerskiej (metoda punktowa) oraz siły uderzeń (głębokości) przez co  odłupania na powierzchni kamienia się różnią (metoda amplitudowa). Pożądany efekt grawerowania w kamieniu jest osiągany przez połączenie obu tych metod.

Odpowiednio wprowadzone dane na początku pracy a następnie kontrola ich realizacji na wizerunku jest realizowana przez specjalny program komputerowy.

Prace grawerskie w kamieniu w dużym stopniu zależą od sprzętu o urządzeń o określonej charakterystyce, a efekt końcowy określa sprawność wykonania i jego jakość i wartość.

W związku powyższym jest nam niezmiernie miło zaoferowań Państwu wybór najwyższej jakości urządzenia grawerujące  Firmy Mirtels.

W naszej ofercie znajdują się róże modele urządzeń, różniące się od siebie metodą grawerowania a także powierzchnią strefy roboczej.

Nasze urządzenia wyróżniają się wyjątkową niezawodnością, łatwością użytkowania i obsługi serwisowej, jak również konkurencyjnymi cenami.

 

Grawerka laserowa Mirtels L60120 Grawerka udarowa Mirtels Т5060

 

Laserowa technologia grawerowania kamienia

Laserowa technologia grawerowania kamienia opiera się na zasadzie bezdotykowego oddziaływania na powierzchnię skały cienkim promieniem laserowym. Głębokość takiej obróbki kamienia  około 0,1 mm.

Praca laserowym urządzeniem grawerującym pozwala na szybkie wykonanie potrzebnego obrazu.  Dlatego, jeśli Państwa zakład ma dużo zleceń, to mają Państwo dwie możliwości rozwiązania – zwiększenie czasu pracy pracowników / wprowadzenie dodatkowej zmiany (związanej ze znacznym podniesieniem kosztów)  lub zakup najnowocześniejszego na rynku laserowego urządzenia grawerującego firmy Mirtels.

W naszej ofercie znajdują się również laserowo-udarowe urządzenia grawerujące, łączące zalety obu typów sprzętu grawerskiego.

Przed ostatecznym wyborem rodzaju urządzenia do swojego zakładu pracy zalecamy nie tylko przeanalizować załączone w odpowiednim rozdziale materiały, ale też skonsultować się z naszym regionalnym przedstawicielem. Prosty krok niewymagający nakładów z Państwa strony pomoże w dokonaniu wyboru optymalnego urządzenia, które jak się Państwo przekonacie będzie niezastąpione Państwa firmie.